SQL Server Bağlantısını Test Etme

Web sunucumuz veya herhangi bir sunucumuz üzerinde bulunana servislerin veya program/programcık ların SQL Server a erişip erişmediğini hızlı ve pratik bir yol ile test edebilme imkanımız mevcut.

Bu süreci Microsoft Universal Data Link File ile gerçekleştireceğiz. Kısaca *.udl dosyası oluşturup onun üzerindne Connection ‘ımızı test edeceğiz.

Oluşturduğumuz SQLServerConnection_Test isimli ve .udl uzantılı dosyamızı açmak için üzerine iki kere tıklıyoruz ve aşağıda ki ekran karşımıza geliyor.

Data Link Properties ekranında gördüğünüz gibi veritabanı Connection ekranı karşımıza çıkmakta. Burada gerekli yerleri doldurduktan sonra Test Connection butonuna basarak bağlantımzın testii sağlıyoruz.

1.Select or enter a server name : Buraya bağlantı kuracağımız Server ın adreisni yazıyoruz. Eğer Server lokalimizde ise localhost yazmamız yeterli olacaktır.

2.Enter Information to log on to the server : Bu bölümde ise Connection ımızın tipini belirtiyoruz. Windows Authentication mı SQL Server Authentication mı diye. Biz az sonra yapcağımız örneğimizde SQL Auth. ile testimizi gerçekleştireceğiz.

3.Select the database one the Server : Bağlantı kuracağımız Server üzeirnde hangi DB ye bağlanacağımızı da bu adımda belirtiyoruz ve sonra bağlantımızı kontrol etmek için Test Connection Butonuna basıyoruz.

 

Yukarıda ki ekranda da Provider seçimimizi gerçekleştiriyoruz. Biz SQL Server provider seçimini gerçekleştiriyoruz.

ÖRNEK :

Aşağıda biz kendi SQL Sunucumuza ve DB mize Connection ‘ımızın testini uygulamalı olarak yapıyoruz.

 

Gördüğünüz üzere Server bilgimi Connection tipini ve user-password bilgisini bağlantı sağlamak istediğim DB yi de belirterek Test connection butonuna bastım ve eğer bilgilerim doğru ise testimin doğru olduğuna dair mesaj fırlatacak ekrana.

Test Connection Succeeded mesajı ile bağlantı testimizin başarılı olduğunun kontrolünü sağlamış olduk.

 

Kolay Gelsin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *