SQL Server – Monitoring Chek Listesi

Reading Time: 5 minutes

Veritabanı sistemimizin an ve an monitoringi çok önemlidir. Hatta bu monitoring süreçlerini otomatik yapıya getirmemiz gerekmektedir.

Bu makalemizde en basit şekliyle ama en önemli ve atlanan ve önemsenmeyen fakat bizim için hayati önem taşıyan noktaları monitör etmenizi ve nasıl monitör edeceğinize değineceğim. ,

   1. SQL Server Servislerini Aktif Durumda mı ? Yani Çalışıyor mu ?

Sunucular üzerinde koşan SQL Server Servislerimiz aktif durumda mı bunuan ve an monitör etmemiz gerekmekte. Hatta ve hatta bi sıkıntı olduğunda bizi anında haber verecek sistemler kurmamız gerekmektedir. (Kritik ve durmaması gereken sistemlerimiz için)

exec master.dbo.xp_servicecontrol sistem sp_ si ile servis durumlarını kontrol edebiliriz. (MSSQLServer,SQLServerAgent,SQLBrowser servisleri gibi…)

 2. JOb Monitoring

SQL Server Agent ı üzerinde yer alan Job ların durumlarını gözlemlememiz gerekmektedir. Önemli Job larımıza Alert eklememiz gerekmektedir. Örneğin aşağıda ki script imiz ile periyodik çıkan sonucu mail attırarak Fail olan Job larımızı monitör edebiliriz.

3. Backup Monitoring

Veritabanlarımızın Backup kontrollerini yapmamız gerekmektedir. Backup veritabanları sistemlerimiz için Can Simididir DBA lerin. Bu yüzden mutlak ve mutlak her firmanın yapısına özel bir Backup lama planıolmalı ve aynı zamanda belirli aralıklarda Backup Sağlık Süreç Politikası hazırlanıp işletilmelidir. Yani alınan Backup ların Restore edilip DB bütünlük kontorlü yapılması gibi.

Aşağıda ki script ile günlük Backup kontrollerinizi sağlayabilirsiniz.

   4.Error Log Monitoring

En sık kontrol etmeniz gereken noktalardan biri de SQL Server Error Log kontrolleri dir. Error loglar kontrol edilerek alınan hatalar monitör edilip kritiklik seviyelerine göre önceliklendirilerek çözümlenmeleri sağlanmalıdır. Hatta ErrorLogları periyodik olarak tabloya arşivleyip recycle edin ki hem Loglarınız şişmesin hemde problem anında monitoring ederken kalabalık bir text bloğunun içinde boğulmayın. Problemin detayına hızlı ulaşın …

 

 5.Disk Monitoring

Veritabanlarının koştuğu Disklerin performansı ve doluluk oranlarıda çok önemli. Sağlam bir monitoring sürecinde tutulup Capacity Planning yapılmalı. Bu yüzden disk Free Size değerlerini master.dbo.xp_fixeddrives sistem sp_ si ile öğrenebiliriz.

   6. Memory Control ve PLE

Veritabanlarının Performans açısından en önemli soruce larından biri olan Memory de an ve an monitör edip hatta Page Life değerlerini de anlık kontrol etmeli ve bu değerlere göre Performance tuning süreçlerimizi belirlemeliyiz.

NOT : Page Life Nedir ve Nasıl Monitör ederiz sorularınızı PLE (Page Life Expectancy) Nedir ve Ne İşe Yarar ?  isimli makalemde detaylı öğrenebilirsiniz.

Aşağıda ki scriptimiz ile Total Memorymizi görüp bu Memory nin {6189a1005e4f6dc613b8beb03d694ce50f0902974162d6a7dea944a970422cc9} kaçı Free yani kullanılmıyor sonucuna erişebiliyoruz.

   7. High Query List

Cache de yer alan uzun süren sorguları an ve an loglayıp Tuning işlemleri yaparsanız problemleriniz büyümeden önüne geçiyor olursunuz.

   8.Batch Request/sec

SQL Server Instance ımız üzerine gelen istek/işlem sayısını da bilmelisiniz ki belirli limitlere dayandığında response time sürelerinizin durumu ne I/O değerleriniz, CPU kullanımı, Memory durumu vb. süreçleri o ana göre yorumlayıp doğru karar vermenizi sağlayacaktır.

 

Kolay Gelsin…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *